مجله تفریحی | فال٬ عکس٬ اس ام اس
کیف آلوما والت اصل (Aluma Wallet)

dadaaaaa

کیف آلوما والت با شعار ((راه حلی برای یک مشکل بزرگ)) به بازار عرضه شده است! این کیف که از جنس آلومینیوم ساخته شده است، بسیار سبک و کوچک اما در عین حال فوق العاده جا دار می باشد.
با استفاده از آلوما والت میتوانید کارت های عابر بانک، کارت های شناسایی و همچنین اسکناس های خود را به راحتی هرچه تمام تر حمل کنید. از ویژگی های این کیف قابل شستشو و ضد ضربه بودن آن و همچنین مقاوم بودن آن در برابر نفوذ امواج و حفظ سلامت کارت سوخت و کارت بانکی شما می باشد که این مزایا باعث شده است آلوما ولت از سایر محصولات هم رده خود متمایز باشد.
قيمت شکسته شد! فقط : 19000 تـومان
15000 تومان
آفر ویژه: 12000 تومان!

kharid

کشف جالب علت دشمنی موش و گربه

کشف جالب علت دشمنی موش و گربه

علت دشمنی موش و  گربه

محققان می‌گویند تنها یک ژن مسئولیت رمزگذاری گیرنده‌های بویایی حساس به PEA را در موش‌ها به عهده دارد. با حذف این ژن حساسیت آنها به حضور گربه‌ها از بین رفته و دیگر از رفتار غریزی فرار خبری نیست. احتمالا شما هم می‌دانید موش‌ها بلافاصله بعد از اینکه بوی گربه به مشامشان بخورد، به شکل غریزی پا به فرار خواهند گذاشت تا شکار نشوند؛ اما این اولین‌بار است که دخالت تنها یک ژن در این رفتار حیاتی آنها اثبات می‌شود.

توماس بوزا و همکارانش در دانشگاه نورث‌وسترن با بررسی گیرنده‌های بویایی در موش‌ها که مانند گیرنده‌های مشابه خود در دیگر پستانداران، امکان تشخیص بوها و رایحه‌های گوناگون را به این حیوان می‌دهد، نتایجی را گردآوری کرده‌اند که نشان می‌دهد تنها یک ژن مسئولیت این رفتار را در موش‌ها به عهده دارد. این نتایج به تازگی در نشریه نیچر منتشر شده است.

بوزا که نوروبیولوژیست است و رهبری این گروه را به عهده داشته، می‌گوید: «حذف تنها یک گیرنده بویایی در این حیوان می‌تواند باعث شود که موش دیگر فرار نکند.

ژن کدکننده این گیرنده که TAAR4 نامیده می‌شود در واقع گیرنده‌ای را رمزگذاری می‌کند که به ماده شیمیایی که در ادرار گوشتخواران در حجم بالا وجود دارد واکنش نشان می‌دهد.

موش‌ها بلافاصله به این ماده شیمیایی که وجود شکارچی را در اطراف نشان می‌دهد، عکس‌العمل نشان داده و فرار می‌کنند؛ اما موش‌هایی که این ژن را از دست داده‌اند، بوی هشداردهنده را حس نکرده و دلیلی برای فرار کردن ندارند».

دانسته‌های ما در مورد حس بینایی بسیار گسترده‌تر از دانش ما در مورد حس بویایی است. می‌دانیم که تشخیص رنگ‌ها با فعالیت هماهنگ سه گیرنده حساس به نور که در نورون‌های حسی چشم وجود دارند، انجام می‌گیرد و حتی اگر یکی از این گیرنده‌ها درگیر جهش شده باشد و درست عمل نکند، فرد کوررنگ خواهد بود. بوزا می‌گوید: «درک اینکه چقدر این سه گیرنده حائز اهمیت هستند و حفظ آنها طی فرایند تکامل حیاتی بوده، بسیار ساده است؛ اما در برخورد با حس بویایی با سیستم بسیارپیچیده‌تری مواجهیم».

جالب است بدانید در مقابل این سه گیرنده نوری، انسان 380 ژن وابسته به حس بویایی دارد و تعداد این ژن‌ها در موش بیشتر از 1000 ژن است. بوی خوش قهوه یا عطرها تعداد زیادی از این گیرنده‌ها را همزمان به کار می‌اندازد.
بوزا که استادیار نوروبیولوژی در کالج هنر و علوم وینبرگ است، می‌گوید: «محققان روی این موضوع اتفاق‌نظر داشتند که حذف یکی از ژن‌های وابسته به بویایی نمی‌تواند تأثیر چندانی روی درک بوها در جانوران گوناگون داشته باشد».

او و همکارانش برای بررسی این فرضیه، زیرمجموعه مشخصی از گیرنده‌های بویایی را که TAARs یا گیرنده‌های وابسته به آمین‌ نام دارند، در موش ها برداشتند. موش‌ها مجموعا 15 گیرنده TAARدارند که یکی از آنها در مغز قرار گرفته و مسئولیت پاسخ به ناقل‌های عصبی حاوی آمین و مخدرهایی مانند آمفتامین را به عهده دارد. 14 گیرنده دیگر در بینی هستند که وظیفه آنها درک بوهای گوناگون است.

این محققان نشان دادند گیرنده‌های TAAR حساسیت فوق‌العاده‌ای به ترکیبات شیمیایی حاوی آمین که اغلب منحصر به سیستم‌های بیولوژیکی هستند و در مواد در حال فساد دیده می‌شوند، دارند. موش‌ها و انسان‌ها به شکل غریزی از این مواد که اغلب بوی ناخوشایند و کیفیت غیرقابل‌قبولی دارند، اجتناب می‌کنند. بوزا و همکارانش با حذف این 14 ژن مرتبط با حس بویایی در موش‌ها نشان دادند آنها دیگر از ترکیبات آمین‌دار گریزان نیستند. آزمون بعدی که آزمون حذف ژن کدکننده TAAR4 به تنهایی بود، نشان می‌داد موش‌ها حساسیت خود به آمین‌ها را حفظ کرده‌اند؛ اما حس بویایی آنها در برابر ترکیب PEA (فنیل‌اتیل‌آمین) که در ادرار گوشتخواران متمرکز شده، از بین رفته است.

این گروه از موش‌ها که نمی‌توانستند حضور گربه‌ها را در اطراف خود احساس کنند، برای نجات جانشان فرار نمی‌کردند.

بوزا می‌گوید: «چنین اثر انتخابی بسیارجالب است. با دانستن آن شما می‌توانید تنها با حذف یک ژن یک رفتار حیاتی را در موش‌ها تغییر بدهید.

ژن‌های TAARوابسته به حس بویایی در تمامی پستانداران وجود دارند، مطالعات زیست‌شناسی نشان می‌دهد که طی فرایند تکامل کاملا حفاظت شده‌اند و این به این معنی است که وجود آن ها برای بقا حیاتی است».

این گروه از گیرنده‌های بویایی که در مقابل آمین‌ها بسیار حساس هستند، احتمالا به انسان‌ها در شناخت غذاهای فاسد که در مراحل تخریب از این مواد پر شده‌اند، کمک خواهند کرد. این گیرنده‌ها همچنین می‌توانند بخشی از رفتارهای غریزی حیوانات را که به امتناع از خوردن چیزی برمی‌گردد، شکل دهند.

بوزا می‌گوید: «ما امیدواریم به کمک این تحقیق بتوانیم ارتباط عصبی‌ مغزی چرخه‌ای را که به شکل‌گیری رفتارهای غریزی در پستانداران منجر می‌شود، کشف کنیم. در این صورت است که می‌توانیم به ارتباط میان سیستم عصبی و رفتارهای گوناگون در آن ها پی ببریم».

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر این صورت می توانید از فرم تماس استفاده نمایید. نظراتی که حاوی الفاظ زشت ، تبلیغات ، سیاسی ، توهین آمیز ، اسپم و ... به اشخاص باشند ، منتشر نخواهند شد. برای پاسداشت زبان فارسی و احترام به کاربران ، فارسی تایپ نموده و از فینگلیش نویسی خودداری کنید.

چراغ خواب موزیکال طرح لاک پشت

 چراغ خواب موزیکال طرح لاک پشت

این چراغ خواب با داشتن طرح عروسکی و جنس نرم و لطیف می تونه اسباب بازی عالی برای کودک شما باشه. ۴ دکمه روی لاک، لاک پشت قرار داره که کار اون ها خاموش و روشن شدن چراغ، تغییر رنگ های چراغ ، کم و زیاد شدن نور و تغییر ملودیه. این دستگاه هم با سه عدد باتری قلمی کار می کنه.

خیلی از بچه ها بخاطر ترس از تاریکی، با اتاق خوابشون مشکل دارند و برای همین هر شب موقع خواب کلی اعصاب بزرگتر ها خورد می کنند تا بالاخره خوابشون ببره.

عملکرد ها: - تابش صدها ستاره و ماه بر روی دیوار در تنوع چهار رنگ تابش ( قرمز، نارنجی، سبز، آبی ) - پخش موزیک ملایم و زیبا مناسب برای خواب کودکان و نوزادان ( شامل 4 ملودی )

قيمت فقط : 63000 تـومان

kharid